TEDxOstrołęka

dodano: Piątek, 12/06/2015 00:57


TEDx w Ostrołęce Już 15 czerwca w Ostrołęce odbędzie się TEDx, czyli międzynarodowa konferencja, poświęcona osiągnięciom współczesnej technologii, rozrywki i projektowania. To znana na świecie formuła, która zakłada dzielenie się doświadczeniami.

TEDx w Ostrołęce

 

Już 15 czerwca w Ostrołęce odbędzie się TEDx, czyli międzynarodowa konferencja, poświęcona osiągnięciom współczesnej technologii, rozrywki i projektowania. To znana na świecie formuła, która zakłada dzielenie się doświadczeniami.

 

1984 rok - to wtedy w Monterey w Kalifornii odbyło się pierwsze spotkanie TED. Jego inicjatorem był Richard Wurman, projektant i architekt. Postanowił on zgromadzić w jednym miejscu przedstawicieli trzech gałęzi gospodarki: technologii, rozrywki oraz projektowania. Właśnie od nazw tych trzech branż powstał skrót TED:

 

Technology (technologia)

Entertainment (rozrywka)

Design (projektowanie)

 

TED Odbywa się dwa razy do roku.  Wszystko zaczęło się od spostrzeżenia, że światy technologii, rozrywki i designu przenikają się, ale ludzie zajmujący się tymi dziedzinami, nie rozmawiają ze sobą.  Wymyślono więc tę konferencję, aby mieli okazję się spotkać. Każdemu dano maksymalnie 18 minut na opowiedzenie o idei, którą chciałbym się podzielić.  Twórca formatu – Richard Saul Wurman – w 2001 sprzedał TED-a Chrisowi Andersonowi.  Ten uczynił z niego elitarne wydarzenie non-profit.  Zaczął filmować wystąpienia i publikować je przez swoją stronę.  To był strzał w dziesiątkę!  Nagrania – obecnie publikowane również na kanale YouTube – obejrzano 10 miliardów razy!  TED działa dziś na wielu płaszczyznach: jest strona internetowa, konferencje, nagroda TED prize… Hasłem przewodnim TED jest „idee warte rozpowszechniania”.  Oznacza to, że prelegenci dzielą się ze słuchaczami swoimi osiągnięciami i pomysłami.


TEDx jest cyklem lokalnych konferencji organizowanych przez entuzjastów formuły TED na całym świecie. „X” oznacza w tym wypadku niezależny.  Wyobraź sobie dzień pełen wspaniałych mówców, skłaniających do refleksji filmów wideo i oszałamiających rozmów. Wydarzenie TEDx jest właśnie takim niezwykłym spotkaniem w twojej społeczności, spotkaniem, które wyzwala nowe pomysły, spotkaniem, które inspiruje i informuje. Ostrołęckie wydarzenie będzie jedną z cyklu takich imprez a „x” w jej nazwie oznacza niezależnie organizowane spotkanie na licencji TED.


Warto wspomnieć, że mimo, iż TEDx działa na licencji TED, członkowie TED nie mają wpływu na decyzje organizatorów TEDx i nie pomagają im w organizacji wydarzenia, gdyż jest to wydarzenie organizowane niezależnie.

Organizatorzy TEDx na własną rękę wyszukują speakerów, odnajdują odpowiednią lokalizację itp.  Muszą oni jednak działać zgodnie ze ściśle określonymi wytycznymi ze względu na fakt, iż wydarzenie organizowane jest na licencji TED.

 

Najwybitniejsi myśliciele, naukowcy, pisarze i ludzie kultury z całego świata, m.in. Stephen Hawking, Bill Clinton, Bill Gates, Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Ray Kurzweil, Jeff Bezos, Al Gore, Gordon Brown, Isabel Allende, Jimi Wales i wielu innych.  Co ich łączy?  Wszyscy wystąpili kiedyś na jednej z serii konferencji TED lub TEDx.


Przemówienia w czasie TED obowiązuje tylko jedna, zasadnicza reguła: nie mogą trwać dłużej niż 18 minut.  Tyle czasu referenci mają na przekazanie słuchaczom informacji o swoich inspiracjach, osiągnięciach i refleksjach.  Poza tym, wskazane jest, by zaczęły się zgodnie z zasadą Hitchcocka, tj od „trzęsienia ziemi”.  W wypadku TED, oznacza to, że na początku musi znaleźć się coś, co od razu przykuwa uwagę.  Mile widziane jest też wplatanie w wykład anegdot i innych elementów humorystycznych.


Ostrołęckie Centrum Kultury, 15 czerwca (poniedziałek). Godz. 16.00.

www.tedxostroleka.pl

dodano: Piątek, 12/06/2015 00:57 przez: Kazimierz Łoniewski
ostatnia aktualizacja: Piątek, 12/06/2015 01:14